Podłogi drewniane z drewna litego jako produkty w 100% naturalne i higroskopijne reagują na zmieniające się warunki otoczenia związane z temperaturą i wilgotnością powietrza. Drewno pobiera parę wodną i rozszerza się, gdy wilgotność powietrza rośnie lub kurczy się gdy wilgotność powietrza maleje. Może się to objawić zmianą wymiaru i kształtu klepek, w efekcie powodować powstawanie szczelin, pęknięć, deformacji elementów gdy wilgotność powietrza zmienia się w dłuższym okresie czasu.

Aby zminimalizować efekt tej pracy należy utrzymywać w pomieszczeniach mikroklimat o wilgotności względnej powietrza 45-65% i temperaturze ok. 18-22°C. Takie warunki klimatyczne są najbardziej naturalnymi dla człowieka, służą jego zdrowiu i są zalecane przez alergologów.

Najtrudniejszym okresem, w którym warunki mikroklimatu w mieszkaniu drastycznie się zmieniają, jest sezon zimowy, gdy wilgotność powietrza, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków znacznie spada. Należy wówczas nawilżać pomieszczenia, najlepiej za pomocą nawilżaczy elektrycznych oraz dbać o utrzymanie właściwej temperatury.

W pomieszczeniach z klimatyzacją również może wystąpić zjawisko zbyt niskiej wilgotności i trzeba zwrócić uwagę na jej poziom. Praktycznym i wygodnym sposobem kontrolowania tych parametrów są tzw. stacje pogodowe podające jednocześnie temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których się znajdują.

Aby utrzymać podłogi w należytej kondycji (chodzi o wygląd), należy umieścić wycieraczki lub maty, na których można oczyścić obuwie z twardych zanieczyszczeń. Meble podklejamy filcem, a pod krzesła z rolkami stosujemy maty ochronne. Drewno jest materiałem naturalnym i pod wpływem promieni UV może ulegać zmianom kolorystycznym. Może jaśnieć lub ciemnieć.